Özel Kuvvetler Komutanı Sınırda

Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı, Suriye sınırına gitti.

Türkiye-Suriye sınırı üst düzey bir askeri yetkiliyi ağırlıyor. Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı Kilis'te...

ASKERİ BİRLİKLERİ DENETLEDİ

Aksakallı sabah saatlerinde askeri uçaklaGaziantep Havalimanı'na indi. Tümgeneral Aksakallı ve beraberindeki askeri heyet Gaziantep'in Oğuzeli ilçesi ve Kilis'teki askeri birlikleri denetledi.

Aksakallı'nın sınırdaki temasları sürüyor.

2. ORDU KOMUTANI DA GEÇTİĞİMİZ HAFTA SINIRDAYDI

2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti de geçtimiz hafta Kilis'e giderek sınır karakollarında incelemelerde bulunmuştu.

SINIRDA BULUNAN KARAKOLLARA TOP VE FÜZE BATARYALARI SEVK EDİLDİ

Suriye sınırındaki Kilis'in Elbeyli İlçesi ve Öncüpınar Sınır Karakolu'na Ankara Füze ve Topçu Okulu'ndan çok sayıda top ve füze bataryaları ile askeri mühimmat sevk edildi.

Ankara Füze ve Top Okulu'ndan gönderilen top ve füze bataryaları ile askeri teçhizat ve mühimmatın bulunduğu konvoy, geniş güvenlik önlemleri arasında Suriye sınırındakiKilis'e ulaştı. Çok sayıda Füze ve Top yüklü konvoyun, sınır hattındaki Elbeyli ilçesi ve Öncüpınar Sınır Karakolu'na konuşlandırılacağı öğrenildi.

SINIR KOMUTANLARI ANKARA'YA TOPLANTIYA ÇAĞRILDI

Öte yandan TSK'nın, Suriye sınırındaki askeri birlik komutanlarını Suriye'ye olası bir sınır ötesi harekatta görevlendirilecek komando tugaylarının komutanlarını gelecek hafta karargâhta yapacağı toplantıya çağırdığı iddia edildi. Toplantıda, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın stratejik ihtiyatları olan Bolu ve Kayseri Dağ Komando Tugayları komutanlarının da hazır bulunacağı belirtildi. Elde edilen bilgilere göre, bu kritik toplantıda olası sınır ötesi operasyona yönelik detaylar, bizzat harekâtı icra etmesi planlanan komutanlarca bizzat değerlendirileceği öğrenildi.

BORDO BERELİLER

Bu kritik toplantıda olası sınır ötesi harekâta yönelik detaylar, bizzat harekâtı icra etmesi planlanan komutanlarca değerlendirilecek. IŞİD'in mayın döşemesi ve el yapımı patlayıcı kullanması ihtimaline karşılık sinyal kesici Jammer'larla korunan 400'den fazla zırhlı personel taşıyıcının Suriye tarafına geçiş planları da görüşülecek. Süleyman Şahoperasyonunda görev yapan Şanlıurfa'da konuşlu 'Özel Kuvvet' Bordo Berelilerin harekat planında olmaları bekleniyor. Diyarbakır 8'inci Ana Jet Üssü Komutanlığı ve Malatya 7'nci Ana Jet Üssü Hava Kuvvetleri unsurlarının hangi planda kullanılacağı da harekat planları içinde yer alacak.

54 BİN ASKER

Önceki gün bölgeye kaydırılan Tunceli 4'üncü Komando Tugayı'na bağlı tabur da sınır hattına yerleşti. Bu tabur olası bir harekata meskun mahallerde kullanılacak. Suriyesınırında Kara Kuvvetleri'nin personel mevcudunun yüzde 15'ine denk gelen 54 bin asker bulunuyor.

Öte yandan Kayseri Dağ Komando Tuğayı'na bağlı bir komando taburun da ilerleyen haftalarda Türkiye-Suriye sınırındaki sınır karakollarına konuşlanacağı öğrenildi.

Kaynak: Haberler.com