8 darbeci askerin iade süreci başladı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Yunanistan’a kaçan 8 askerin Türkiye’ye iadeleri için hazırlanan talepnameyi Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne gönderdi

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında TSK’ya ait Sikorsky helikopter ile Yunanistan’a kaçarak Dedeağaç Havalimanı’na iniş yapan Pilot Binbaşı Gencay Böyük, Pilot Binbaşı Ahmet Güzel, Pilot Yüzbaşı Süleyman Özkaynakçı, Pilot Yüzbaşı Feridun Çoban, Pilot Yüzbaşı Abdullah Yetik, Pilot Yüzbaşı Uğur Uçan, Astsubay Mesut Fırat ve Astsubay Bilal Kurugül’ün iadesi için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı hukuki süreci başlattı. 

Yaşanan süreç anlatıldı

‘Yunanistan Cumhuriyeti Yetkili Makamına’ yazılan yazıda, 15 Temmuz gecesi FETÖ/PDY üyesi asker tarafından silahlı darbe girişimi yapıldığı belirtilerek gece yaşanan süreç anlatıldı. Darbeci askerlerin sivil halka yerden ve havadan ateş açtığı ve bunun sonucunda 239 kişinin şehit olduğu belirtilen yazıda, “Bu darbe teşebbüsü sırasında yukarıda açık kimlikleri ve rütbeleri yazılı şüphelilerin de bu kalkışmaya iştirak etmek suretiyle, cebir ve şiddet kullanarak anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suç işledikleri, Cumhurbaşkanı’na suikast organize etmek, şiddet kullanarak TBMM’yi ve hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek suçlarına iştirak ettikleri, darbe girişiminin bastırılmaya başlamasıyla Türkiye Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri’ne ait 1 adet Sikorski S70 Black Hawk S/N 11308 marka Türk askeri helikopterini görevli ve yetkili olmaksızın silahla, birden fazla kişiyle birlikte gece vaktinde yağma suçunu işleyerek çaldıkları” ifadeleri kullanıldı. Şüphelilerin farklı birliklerde görevli olmalarına rağmen alınan HTS kayıtlarıyla darbe gecesi sürekli birbirleri ile iletişim halinde olduklarının kanıtlandığı da yazıda anlatıldı.

‘Askeri kodlar silindi’

Şüphelilerin Yunanistan mahkemelerinde, “bağlı bulundukları birliğin nöbetçi subayı tarafından yaralı taşımak amacıyla acil uçuşlar yapılması emri aldıkları” savunması yaptıklarına dikkat çekilen yazıda, savunmaların aksine bahse konu helikopterin, ambulans tipi helikopterlerden değil, genel maksatlı taşıma helikopterlerinden olduğu ifade edildi. Yazıda, “Helikopterlerin burun kısmının elektronik kompartımanında bulunması gereken hava aracı, kendini tanıtma sistemi olarak adlandırılan trasponderin bir parçası olan MOD C irtifa bilgisi de yayınlayan cihazın sökülmüş olduğu ve birlik personelinden edinilen bilgiye istinaden, helikopterin Dedeağaç mevkisine inişin ardından askeri kod ve uçuş bilgileri geçmişinin silindiğinin belirlendiği tespit edilmiştir” denildi. 

‘Uçun’la görüştüler’

Talep yazısında, şüphelilerin, Marmaris’te gerçekleştirilmek istenen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik suikast girişiminde adı geçen Kurmay Pilot Yarbay Davut Uçun ile de olay günü ve öncesinde görüştüklerinin anlaşıldığı kaydedildi. Yazıda “8 şüpheli, Samandıra Hava Üssü’ne ait Skorsky S 70 Black Hawk marka helikoptere binerek, Beykoz ilçesi Riva bölgesindeki bir bölgeye iniş yaptı. Burada bir süre telefon görüşmesi yapan şüpheliler, yeniden havalanarak Yunanistan’a iniş yapmışlardır” denildi.