Eski rektör tutuklandı

Manisa’daki FETÖ operasyonunda on gün önce gözaltına alınan ve aralarında eski rektör Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli’nin de bulunduğu 25 Celal Bayar Üniversitesi personeli, Manisa adliyesinde yaklaşık 20 saat sorgulandı.

Pakdemirli’nin de aralarında bulunduğu 18 akademisyen ve üniversite personeli tutuklandı. 7 kişi  adli kontrol şartıyla serbest kaldı. 

Hatay’da Emniyet Müdürlüğü ekipleri, FETÖ’ye yönelik soruşturma kapsamında emniyet amiri Ahmet Beşli ve iki polisi gözaltına almak için İlçe Emniyet Amirliği’ne geldi. 2 polisi gözaltına alan ekipler, Beşli’nin makamına gelerek silahını teslim etmesini istedi. İddiaya göre, kendisini gözaltına almak isteyen ekibe silahını teslim etmeyen Beşli, beylik tabancasını başına dayayarak tetiğe bastı. Kanlar içinde yere yığılan ve hastaneye kaldırılan Beşli kurtarılamadı. 

Kıl inceleniyor

Gülen’in yeğeni Ahmet Ramiz Gülen’in, FETÖ’nün yeni dönemde izleyeceği yolu anlatmak üzere Gaziantep’e geldiği belirlendi. Bunun üzerine harekete geçen polis, geçen 28 Temmuz akşamı Ahmet Ramiz Gülen’in bulunduğunu eve operasyon düzenledi. Evde yapılan aramada özel muhafaza içerisinde tırnak parçası, siyah-beyaz renklerde kıl parçaları da bulundu. Polisin özel olarak muhafaza edilen saç veya sakal kılı ile tırnağın Gülen’e ait olup olmadığını araştırdığı kaydedildi. 

Sakarya Valiliği darbe soruşturma kapsamında aranan ‘hava kuvvetleri imamı’ Adil Öksüz ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada  “Ağırlıklı olarak Akyazı bölgesinden olmak üzere 97 ihbar alındı” denildi.