Yaşadığını 10 yılda kanıtlayabildi

Erzurum\'da yaşayan ve SGK sisteminde yanlışlıkla \"ölü\" olarak kaydedilen Sinan Avcı, 10 yıl süren hukuki mücadelesinin sonucunda Yargıtay kararıyla hayatta olduğunu kanıtlayabildi.

Anadolu Ajansı

Erzurum'un Pasinler ilçesinde kadrolu işçi olarak çalışan 46 yaşındaki Sinan Avcı 2003 yılında kronik epilepsi hastalığı nedeniyle, doktor raporuyla malulen emekli oldu. Emekli olduktan sonra bir yıl boyunca maaş alan Avcı, Ocak 2004 maaşının yatmaması üzerine SGK'ya başvurdu. Avcı, başvurusu üzerine SGK sisteminde "ölü" olarak kaydedildiğini öğrendi. Bunun ardından hukuki mücadeleye başlayan Avcı, mahkeme kararıyla adli tıp kurumu ve doktor incelemesinin ardından "hayatta olduğunu" kanıtladı.

 

'Yargıtay kararıyla yaşadığını kanıtladı

 

Yargıtay kararıyla hayatta olduğunu 10 yılda tescilleyen Avcı, şimdi de emekli maaşını yeniden almak için mücadele veriyor. Yaşadığı yörede "Ölü Sinan" olarak bilinen Avcı, o tarihte aldığı raporun kabul edilmemesi ve değişen kriterler nedeniyle emeklilik hakkını alamıyor. Hastanekayıtlarında da ağır epilepsi hastası olarak gözüken Avcı, bu nedenle herhangi bir işe giremiyor. Hayatta olduğunu kanıtlaması 10 yıl süren Avcı, şimdi de yeniden emekli olmayı ya da "sağlıklı" olduğuna dair rapor alarak çalışacağı günleri bekliyor.

"SGK'dan 'öldüğüm' söylendi" Sinan Avcı, fıkraları aratmayan hikayesini ve mağduriyetini AA muhabirine şöyle anlattı:

 

"1999 yılında hastalığımı öğrendim, 4 yıl boyunca hasta halimle çalışmaya devam ettim. Daha sonra da malulen emekli olmaya hak kazandım. 2004'e kadar da maaşımı aldım. Ocak 2004 maaşım yatmayınca SGK'ya başvurdum. Fakat SGK'dan 'öldüğüm' söylendi. O tarihten beri davamı sürdürdüm. 10 yıl boyunca mahkeme devam etti ve maaş alamadım" dedi. Avcı, hakim karşısına bizzat çıkmasına rağmen hukuki sürecin 10 yıl sürdüğünü söyledi. Bu süre içinde zor da olsa hayatta olduğunu kanıtlayabildiğini ifade eden Avcı, "Artık maaşımı alabilmek için çalışıyorum. Gerekli kurumların hepsinden hastalığımın sürdüğüne ilişkin rapor aldım" diye konuştu. 

 

"SGK da yaşadığımı kabul ediyor artık"

 

Sinan Avcı, hukuki mücadelesinin ardından SGK'ya ölü olmadığını kabul ettirdiğini aktardı. Hastalığı nedeniyle çalışamadığını vurgulayan Avcı, "SGK da yaşadığımı kabul ediyor artık ama işe mi döneceğim emekli mi olacağım belli değil. 'Verilen hak geri alınmaz' diyorlar ama olmuyor. İşyerim de kendiliğinden işten çıktı diye haklarımı vermiyor" ifadelerini kullandı. 

 

Avcı bundan sonrası için de şunları söyledi:

 

 "Yaşadığımı 10 yılda kabul ettirdim. Şimdi de işe mi döneceğim, emekli mi olacağım belli değil. Ortada bıraktılar beni. Doktor rapor versin çalışayım yeniden. Emekliliğimi versinler yeter ya da işbaşı yapabilir raporu versinler çalışayım. Tek zoruma giden şey ortada kalmak. Birikimlerim gitti, fitre zekat veren birisiyken, alır duruma geldim. O yıllarda SSK, 'çalışarak hayatını kazanamaz' şeklinde rapor verdiği için malulen emekli edilmiştim. Fakat sonraki yıllarda kanunda bazı değişiklikler olmuş. Bana 2003 yılında verilen malulen emeklilik hakkı kabul edilmiyor. Ne yapayım? Kolumu, bacağımı mı keseyim? Gerekli vasıfları taşımadığımı söylüyorlar. Hastaysam emeklilik hakkımı versinler, yok eğer sağlıklıysam beni işime geri göndersinler."