Ülkü ocaklarından Çinli-Koreli açıklaması

Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım, dün Sultanahmet\'te düzenlenen protestoda ne Koreli ne de başka bir turist kafilesinin saldırıya uğradığını, böyle bir olayın asla yaşanmadığını belirtti.

Yürüyüşün sona erdiği Ayasofya'da yapılan konuşmalar sırasında sivil  polislerle bir grup arasında tartışma yaşandığını anlatan Yıldırım, "Emniyet  güçleriyle, bir grup arasında yaşanan bu olay, bazı televizyon ve gazeteler başta  olmak üzere sosyal medyada 'Ülkücüler Çinli zannettikleri Korelilere saldırdı'  şeklinde yansıtılmıştır. İddia edildiği gibi kesinlikle Koreli turist kafilesine  herhangi bir saldırı olmamıştır. Ne Koreli ne de başka bir turist kafilesi  saldırıya uğramıştır. İddia edildiği gibi böyle çirkin bir olay asla  yaşanmamıştır. Eğer böyle bir saldırı olmuşsa, saldırı anının  kameralara ya da fotoğraflara yansımış olması gerekmez miydi? Saldırıya uğradığı  iddia edilen Koreli turist ya da turistlerde darp izlerinin olması gerekmez  miydi? Yahut saldırıya uğradığı iddia edilen kişiler polis ekipleri tarafından  koruma altına alındığı gösteren video ya da fotoğrafı olması gerekmez miydi?  Saldırıya uğradığı iddia edilen bayan kamera görüntülerinde sadece gülerek 'ben  Koreliyim' demiştir. Siz hiç saldırıya uğrayan kişinin güldüğüne şahit oldunuz  mu? Hele hele böyle saldırıya uğradığı iddia edilen turist ise ağlamaması, panik  yapmaması size normal geliyor mu? Polislerin onları koruma çemberine alarak  refakat ediyor olmaları lazım değil mi?" ifadelerini kullandı. 

 

Yıldırım, yapılanın bir "algı operasyonu" olduğunu ileri sürerek,  şunları kaydetti: 

 

"Emniyetten tarafımıza yapılan ilk açıklama, bir polis memurunun  gereksiz sert tutumu yüzünden polis ve grup arasında böyle bir tartışmanın  yaşandığıdır. Bu polis memuru hakkında gerekli işlemlerin yapılacağı da yine  emniyet tarafından kurumumuza bildirilmiştir. Aziz Türk milletinin göz bebeği  olan Ülkü Ocakları'na bu iftirayı atanların gayelerini ve kimlikleri, hepimiz çok  iyi biliyoruz. Bizlere bu iftiranın atılmasının en büyük nedenlerinden birisi de  'Komünist Çin' idaresinin Doğu Türkistan'da katliam yaptığını, devlet terörü  uyguladığını söylememizden rahatsız olan komünist Çin sevdalısı, kişi ve  gruplardır. 

 

KORELİ TURİSTLER ŞİKAYETÇİ OLDU

 

İstanbul Emniyeti Sultanahmet'te Koreli turist kafilesinde bulunanlara saldıran kişilerin yakalanması için başlattı. Saldırıyı gerçekleştiren kişilerin kimlik bilgilerinin belirlenmesine yönelik çalışma sürerken 2 Koreli turistin de polis merkezinde ifade verip şikayetçi olduğu, söz konusu olayla ilgili soruşturmanın "Mala zarar verme" ve "hakaret" suçlarının işlendiği iddiasıyla sürdüğü öğrenildi.

 

ÇİNLİ ZANNEDEN KİŞİLER TARAFINDAN YAPILDI İDDİASI

     Ülkü Ocakları tarafından dün yapılan yürüyüş sonrasında bazı kişiler, Sultanahmet'te Koreli turist kafilesine sözlü ve fiile saldırıda bulunmuştu. Saldırıyı gerçekleştiren kişilerin Koreli turist kafilesini Çinli grup zannederek saldırdıkları belirtilmişti. 

 

1 KADIN 2 KORELİ ŞİKAYETÇİ OLDU

 

Polis kaynaklarından edinilen bilgiye göre olay sonrası 1'i kadın 2 Koreli turist ifadelerine başvurulmak üzere Sirkeci Polis Merkezi Amirliği'ne götürüldü. Polis merkezinde tercüman eşliğinde ifadeleri alınan turistlerin şikayetçi oldukları, bu şikayet sonrası soruşturmanın "mala zarar verme" ve "hakaret" suçlarının işlendiği iddiasıyla sürdüğü öğrenildi. 

 

GÜVENLİK KAMERALARI İNCELENİYOR

 

Polis yetkilileri, Kore'li turistlere yapılan saldırıyla ilgili çevrede bulunan güvenlik kameralarını incelemeye aldığını, henüz kimlikleri tespit edilemeyen saldırganları yakalamak için çalışmaların sürdüğünü belirtti.